Product Details:
| Minimum Order Quantity | 300 Kg |
| Size/Diameter | 3/4 inch |
| Material | PVC |
| Type | Spray Hose Pipe |
| Length | 21-30 Mtr |
| Head Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Pvc Nylon Braided Hose Pipe to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Inner Diameter | 12 mm |
| Diameter | 0.75 inch |
| Wall Thickness | 1 mm |
| Length | 25 m |
| Reinforcement Type | Nylon Braid |
| Working Pressure | 6 bar |
| Pipe Type | Garden Hose |
| Roll Length | 15 m |
| Usage | Water |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 300 Kg |
| Material | PVC |
| Length | 30 mtr |
| Wall thickness | 1/2" To 1/1/4" |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Diamond |
Product Details:
| Brand | Other |
| Thickness | Other |
| Weight | Other |
| Material | Flexible PVC |
| Type | Other, Soft Tube |
| Is It Transparent | Transparent |
| I Deal In | New Only |
| UV Protected | Yes |
| Inner Glossy Finishing | Yes |
| Max Working Temperature | 45-50 |
Product Details:
| Pipe Diameter | 1/2 inch (12 mm) |
| Length | 30 m |
| Type | Opaque |
| Material Grade | Virgin PVC |
| Color | Red |
Product Details:
| Material | PVC |
| Diameter | 110 mm (4 in) |
| Pressure Class | 4 kg/cm² |
| Pipe Type | Agriculture Pipe |
| Length | 6 m (20 ft) |
| Pipe Schedule | Schedule 40 |
| End Type | Plain End |
| Color | Green |
| Certification | ISI Marked |
Product Details:
| Inner Diameter | 8 mm |
| Diameter | 0.5 inch |
| Wall Thickness | 1 mm |
| Length | 15 m |
| Reinforcement Type | Plain |
| Color | Grey |
| Working Pressure | 2 bar |
| Pipe Type | Garden Hose |
| Usage | Water, Chemicals, Garden |
| Transparency | Transparent |