Product Details:
| Hose Type | Braided Hose |
| Inner Diameter | 12 mm (1/2 Inch) |
| Roll Length | 30 m |
| Working Pressure | 10 bar |
| Application | Agriculture, Water |
| Color | Green |
| Duty | Heavy Duty |
Product Details:
| Hose Type | Braided Hose |
| Inner Diameter | 20 mm (3/4 Inch) |
| Working Pressure | 6 bar |
| Application | Water, Agriculture |
| Color | Green |
| Duty | Heavy Duty |
| Number of Layers | 2 Layer |
Product Details:
| Hose Type | Braided Hose |
| Inner Diameter | 20 mm (3/4 Inch) |
| Roll Length | 30 m |
| Reinforcement | PVC Spiral (Helix) |
| Application | Water |
| Color | Orange |
| Duty | Medium Duty |
Product Details:
| Hose Type | Garden Hose |
| Inner Diameter | 25 mm (1 Inch) |
| Roll Length | 30 m |
| Application | Agriculture |
| Color | Yellow |