Product Details:
| Size (Inner Diameter) | 3/8 inch (10 mm) |
| Size | 4 Inch |
| Working Pressure | 15 kg/cm² |
| Color | White |
| Length | 50 m |
| Reinforcement Type | Polyester Yarn |
| Application | Garden |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Size (Inner Diameter) | 1 inch (25 mm) |
| Length | 30 m |
| Color | Green, Transparent |
| Application | Garden |
| Features | Lightweight |
Product Details:
| Pipe Type | Inline - Round |
| Diameter | 16 mm |
| Wall Thickness | 1.2 mm |
| Dripper Spacing | 40 cm (1.3 ft) |
| Coil Length | 400 m |
| Flow Rate | 4 LPH |
| ISI Marked | No |
| Material | LLDPE |
Product Details:
| Size/Diameter | 1 inch |
| Color | Yellow |
| Type | Garden |
Product Details:
| Pipe Diameter | 1/2 Inch (12mm) |
| Pipe Type | Transparent |
| Color | Green |
| Features | UV Resistant |
| Application | Gardening |
Product Details:
| Size/Diameter | 1/2 inch |
| Type | Water Suction & Discharge Hose |
| Length | 3m |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |