Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kilogram |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material | PVC |
| Type | Spray Hose Pipe |
| Pattern | Braided |
| Head Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Pvc Braided Pipe to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Size/Diameter | 3/4 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Domestic & Industrial |
Product Details:
| Size (Inner Diameter) | 3/4 inch (20 mm) |
| Length | 30 m |
| Color | Red |
| Reinforcement Type | Polyester Yarn |
| Application | Garden |
Product Details:
| Pipe Diameter | 1/2 inch (12 mm) |
| Size/Diameter | 1/2 inch |
| Length | 30 m |
| Material | PVC |
| Type | Opaque |
| Weight | 7-8 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Hose Diameter (ID) | 12 mm (0.5 Inch) |
| Length | 100 mtr |
| Type | Braided |
| Material | PVC |
| Color | Yellow, Orange, Red |
| Wall Thickness | 1.75 mm |
Product Details:
| Hose Diameter (ID) | 19 mm (0.75 Inch) |
| Length | 15 mtr (50 ft) |
| Type | Braided |
| Material | PVC |
| Color | Red, Orange, Green |
| Features | UV Resistant |
Product Details:
| Size (Inner Diameter) | 3/4 inch (20 mm) |
| Length | 30 m |
| Color | Orange |
| Application | Garden |
Product Details:
| Size/Diameter | 1/2 inch |
| Type | Spray Hose Pipe |
| Length | 15 m |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Size (Inner Diameter) | 3/4 inch (20 mm) |
| Hose ID | 12 mm (1/2 in) |
| Material | PVC |
| Color | Orange |
| Application | Water Delivery |
Product Details:
| Hose ID | 12 mm (1/2 in) |
| Reinforcement | Single Wire Braid |
| Material | PVC |
Product Details:
| Type | Garden Hose Pipe |
| Size | 1/2 inch |
| Packaging Type | Bundle |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Pipe Diameter | 1/2 inch (12 mm) |
| Length | 30 m |
| Type | Opaque |
| Weight | 5-6 kg |
| Material Grade | Virgin PVC |
| Color | Green |
Product Details:
| Size | 3/4 inch |
| Size/Diameter | 3/4 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Suitable for | Gardening |
Product Details:
| Hose Size | 1/2 inch |
| Hose Type | Drip Hose |
| Hose Material | PVC |
| Hose Length | 30 m |
| Wall Thickness | 0.7 mm |
| Application | Drip Irrigation |
| Type | Garden Hose Pipe |
| Size | 1/2 inch |
| Packaging Type | bundle |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Hose Length | 10 m |
| Reinforcement | Double Braided |
| Working Pressure | 4 bar |
| Color | Green |
| Application | Car Wash, Garden Watering, Agriculture |
| Type | Agriculture Water Hose |
| Country of Origin | Made in India |
| Hose Size | 1/2 inch |
| Size | 3/8 inch |
Product Details:
| Size/Diameter | 1/2 inch |
| Material | PVC |
| Length | 10 m |
| Type | Spray Hose Pipe |
| Country of Origin | Made in India |